Návod na založení květnaté louky

Níže vám přinášíme základní návod pro založení květnaté louky. Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně založení louky, kontaktujte nás.

Vhodná období pro zakládání luk jsou podzim a jaro. V tomto období jsou ideální podmínky pro založení květnaté louky.

Směsi s podílem letniček zakládáme vždy na jaře!

Osivo pro květnaté louky skladujeme na suchém místě v uzavřených obalech.

Před výsevem osiva určeného pro založení květnaté louky doporučujeme obsah sáčku důkladně promíchat.

Příprava půdy pro květnaté louky je stejná jako pro trávníky

Louku vyséváme velmi mělce do hloubky max. 5 mm do zkypřené, urovnané a odplevelené půdy. Před výsevem nehnojíme!

Potřebné množství osiva na danou plochu si před výsevem rozdělíme na 2 poloviny a vyséváme každou zvlášť, nejlépe dvěma směry (do kříže).

Vyseté osivo mělce zapravíme hráběmi a následně uválíme.

V roce výsevu louky rostou hlavně trávy a pouze kořínky lučních rostlin.

Odplevelovací seč provedeme šetrně při výšce porostu cca 20 cm. U směsí s podílem letniček se odplevelovací seč neprovádí!

Květnatou louku sekáme nejlépe lištovou nebo bubnovou travní sekačkou nebo kosou na výšku minimálně 4-5 cm nad povrchem půdy. Mulčování je nepřípustné - snižuje druhovou pestrost.

První seč květnaté louky provádíme do 1/2 června, druhou seč pak v září. Kosíme 1-3 x za rok.

Posekanou hmotu nenecháváme na stanovišti!

Louka kvete postupně ve druhém až třetím roce.

 

Provzdušnění květnaté louky

Zjara je vhodné louku provzdušnit a urovnat (např. krtince). Malé plochy lze takto ošetřit použitím železných hrábí, u větších ploch je prováděno vláčení bránami.  

Vápnění květnaté louky

Nedostatek vápníku v půdě se může projevit snížením druhové pestrosti lučního porostu. Při vápnění se používá zejm. mletý vápenec či dolomit, který zapravíme na podzim do půdy. Vhodný je též granulovaný vápenec.

Sečení květnaté louky

Louku je možné sekat ručně, nebo použitím vhodné mechanizace. Mezi ruční nástroje řadíme kosu a srp.

Nejvhodnější travní sekačkou pro sečení luk je sekačka lištová, popř. bubnová. Její základní vlastností by měla být možnost sekat „na vysoko“ (cca 10 cm nad zemí). Sekat louku je možné i pomocí křovinořezu, ten je vhodný zejm. při obnově starých luk s vysokou četností náletových dřevin. 

V prvním roce od výsevu rostou na stanovišti zejm. trávy, jednoleté plevele a pouze kořínky lučních rostlin. Z toho důvodu je nutné provést tzv. odplevelovací seč. Ta se provádí „na vysoko“ (tj. cca 10 cm; min. 4 cm – dle dostupné secí techniky), při výšce plevelů cca 30 cm. U směsí s podílem letniček se odplevelovací seč neprovádí

V následujících letech je pro podporu pokryvnosti nutná brzká seč na přelomu května a června (v době pícní zralosti trav).

Termín sečení luk se odvíjí od stavu porostu, průběhu počasí i od jejího předpokládaného využití.

Mulčování květnaté louky

Mulčování, tj. posekání, rozdrcení a ponechání hmoty v porostu není vhodnou metodou péče o luční porost. Mulč brání ujímání drobných rostlinek a zároveň při svém rozkladu uvolňuje do půdy živiny, které podporují růst rychle rostoucích rostlin (např. travin), na úkor bylin.

O mulčování lze uvažovat pouze u porostu s malým objemem hmoty. Dalším možným řešením je první, mohutnější, seč z louky sklidit a během léta pouze mulčovat.

 

Detailní informace naleznete v metodice Trávníky a květnaté louky v památkách zahradního umění a standardu Krajinné trávníky. V případě nejasností nás prosím neváhejte kontaktovat na adrese obchod@agrostis.cz